Internetinis kompasas
Peržiūrėkite kompasą ir kompaso laipsnius savo prietaise internete.
Įdomūs klausimai ir atsakymai apie geografiją
Kas yra kompasas?
Kas yra busola?
Kas yra platuma?
Kas yra ilguma?
Kas yra žemės magnetinis laukas?
Kas yra orientavimosi sportas?
Kelionė mūsų pasaulyje: Kompasų vaidmuo tyrinėjimuose, technologijose ir gamtiniuose reiškiniuose: amžinas kompasų vaidmuo tyrinėjimuose, technologijose ir gamtiniuose reiškiniuose
Kompasas yra navigacijos įrankis, naudojamas krypčiai nustatyti. Paprastai jį sudaro įmagnetinta adata, pritvirtinta prie sukimosi taško, leidžianti laisvai suktis. Adata paprastai pažymėta keturiomis pagrindinėmis kryptimis: šiaurė, pietūs, rytai ir vakarai.
Kompasai dažnai naudojami kartu su žemėlapiu, kad padėtų žmogui nustatyti savo vietą ir planuoti maršrutą. Įmagnetintą adatą kompase traukia Žemės magnetinis laukas, kuris susilygina su planetos sukimosi ašimi. Tai reiškia, kad adata visada bus nukreipta į šiaurinį magnetinį polių, esantį netoli geografinio šiaurinio ašigalio.
Kompasai buvo naudojami navigacijai šimtmečius, datuojami Kinijos Hanų dinastijos laikais II amžiuje prieš Kristų. Pirmą kartą juos europiečiai panaudojo per kryžiaus žygius XII amžiuje. Šiandien kompasus dažniausiai naudoja žygeiviai, buriuotojai ir kiti lauko entuziastai, norėdami naršyti nepažįstamoje vietovėje.
Be tradicinių magnetinių kompasų, yra ir elektroninių kompasų, kurie naudoja jutiklį Žemės magnetiniam laukui aptikti. Šie elektroniniai kompasai dažnai randami išmaniuosiuose telefonuose ir kituose elektroniniuose įrenginiuose ir gali būti naudojami navigacijos informacijai teikti realiuoju laiku.
Kompasai yra būtinas navigacijos įrankis, kurį tyrinėtojai, jūreiviai ir nuotykių ieškotojai naudojo šimtmečius, kad padėtų jiems rasti kelią. Nesvarbu, ar esate žygeivis, tyrinėjantis gamtą, ar jūreivis, plaukiojantis atviroje jūroje, kompasas yra vertingas įrankis, kurį turėsite po ranka.
Žemė yra planeta, užpildyta daugybe gamtos stebuklų. Viena iš įspūdingiausių planetos savybių yra jos magnetinis laukas. Magnetiniai laukai supa visus elektra įkrautus kūnus visatoje. Žemės magnetinis laukas yra toks galingas, kad net mūsų galaktika turi stiprų. Galiausiai mokslininkai naudoja duomenis iš lauko matavimo, kad suprastų mūsų planetos praeitį ir ateitį.
Daugelis gyvūnų naudoja Žemės magnetinį lauką, kad surastų kelią ir liktų saugūs. Paukščiai naršo naudodamiesi žemės magnetiniu lauku; jie plaukia link šiaurės arba pietų, kai yra sumišę, o tada laikosi nuošalyje nuo tų krypčių, naudodamiesi savo krypties pojūčiu. Svertai naudoja krypties pojūtį, kad būtų saugūs medžiojant; tai ypač aktualu medžiojant vietose, kuriose yra stiprūs laukai, pavyzdžiui, plieno gamyklose ar kasyklose. Be to, daugelis augalų trinasi vienas į kitą, naudodamiesi geomagnetiniu lauku. šis veiksmas padeda jiems augant išlikti vertikaliai.