Vibrirajte na svom uređaju na mreži
Pokrenite vibracije mobilnog ili tableta.
Ako vaš uređaj ne počne da vibrira, postoji problem.
Na primjer: vaš uređaj ne podržava vibracije, ili ste zaustavili obavještenja ili nešto drugo.
Zanimljiva pitanja i odgovori o podršci vibracijama
Da li moj uređaj (računar, mobilni ili tablet) podržava vibraciju?
Šta tačno stvara vibracije?
Od pametnih telefona do aviona: kako naša tijela reagiraju na različite vrste vibracija i implikacije na zdravlje i tehnologiju
Vibracije su periodične varijacije amplitude, frekvencije ili oboje. Mogu biti uzrokovane vanjskim silama ili unutrašnjim mehanizmom. Naše tijelo reagira na različite vrste vibracija, poput onih iz automobila, prirodnog izvora i industrijskog izvora. Vibracije su štetnije na određenim frekvencijama. Na primjer, efekti vibracija automobila i vlaka slični su vibracijama mobilnog telefona. Naše tijelo na sve vrste vibracija reagira na isti način.
Kada smo u automobilu, naše tijelo reaguje na vibracije automobila na isti način kao na vibracije mobilnog telefona. Broj otkucaja srca nam se povećava, a krvni pritisak raste jer naše tijelo reagira na vibracije automobila na isti način kao na vibracije mobilnog telefona. Ista stvar se dešava kada se vozimo avionom. Zaštićeni smo od većine mehaničkih zvukova aviona, ali i dalje reagujemo na iste vibracije poput mobilnog telefona kada se avion kreće.
Većina modernih pametnih telefona, iPada i drugih uređaja koji šalju vibracije na mobilnom uređaju imaju postavke za optimizaciju napajanja koje omogućuju korisniku da kontrolira koliko dugo će osjetiti njegovu snagu prije nego im se baterija isprazni. Većina ljudi postavlja svoje telefone ili tablete na zadatke koji zahtijevaju najviše energije kako ne bi ometali trajanje baterije svog uređaja. Naše tijelo reaguje na potrošnju energije uređaja na isti način kao na vibracije mobilnog telefona.
Mobilne vibracije, poznate i kao haptička povratna sprega, odnose se na korištenje senzacija zasnovanih na dodiru za prenošenje informacija korisniku mobilnog uređaja. Ove vibracije se često koriste u sprezi sa vizuelnim ili slušnim povratnim informacijama kako bi se obezbedilo sveobuhvatnije iskustvo za korisnika.
Jedna uobičajena upotreba mobilnih vibracija je upozorenje korisnika na dolazni poziv ili poruku. Vibriranjem uređaj može skrenuti pažnju korisnika bez stvaranja buke koja bi mogla ometati druge oko sebe. Ovo može biti posebno korisno u okruženjima u kojima se očekuje tišina, na primjer tokom sastanka ili u biblioteci.
Mobilne vibracije se također mogu koristiti za pružanje povratnih informacija korisniku kada je u interakciji sa ekranom osjetljivim na dodir uređaja. Na primjer, kada korisnik dodirne virtuelno dugme, uređaj može lagano vibrirati kako bi potvrdio da je radnja registrirana. Ovo može pomoći korisniku da zna da je njihov doprinos primljen i može poboljšati cjelokupno korisničko iskustvo.
Osim pružanja povratnih informacija, mobilne vibracije se također mogu koristiti za poboljšanje uranjanja u iskustvo virtualne stvarnosti (VR) i proširene stvarnosti (AR). Vibrirajući kao odgovor na radnje korisnika ili događaje u virtuelnom okruženju, uređaj može pomoći korisniku da se osjeća povezanije s iskustvom. Ovo može poboljšati ukupni realizam VR ili AR iskustva i učiniti ga ugodnijim za korisnika.