Unix vremenska oznaka
Koliko je sekundi od 1.1.1970? Saznajte i pretvorite Epoch Posix vrijeme na mreži.
Pogledajte koliko je sekundi prošlo od januara 1970. Ovo je Unix vremenska oznaka koja se široko koristi u kompjuterskoj nauci.
Trenutna Unix vremenska oznaka
Pretvorite između Unix vremenske oznake i datuma i vremena
Zanimljiva pitanja i odgovori o Unix vremenskoj oznaci
Šta je Unix vremenska oznaka?
Šta su "prestupne sekunde"?
Šta je Unix?
Razumijevanje Unix vremenskih oznaka: Numerička okosnica za praćenje vremena u računarskim sistemima
Unix vremenska oznaka je numerički prikaz određenog trenutka u vremenu. Obično se koristi za praćenje datuma i vremena događaja u računarskim sistemima i često se pohranjuje kao predpisana cjelobrojna vrijednost koja predstavlja broj sekundi koje su protekle od Unix epohe. Unix epoha je vremenska tačka u kojoj je vremenska oznaka Unixa postavljena na 0, i generalno se smatra ponoć 1. januara 1970., po koordinisanom univerzalnom vremenu (UTC).
Unix vremenska oznaka se obično koristi u kompjuterskom programiranju, posebno u web razvoju, da predstavlja tačan datum i vrijeme događaja ili radnje. Na primjer, Unix vremenska oznaka može se koristiti za predstavljanje vremena u kojem je korisnik izvršio određenu radnju na web stranici ili za praćenje datuma i vremena transakcije u bazi podataka.
Jedna od prednosti upotrebe Unix vremenske oznake je da se može lako pretvoriti u format datuma i vremena koji je čitljiv ljudima. Ovo je korisno kada se vremenska oznaka prikazuje korisnicima, ili kada se porede vremenske oznake za određivanje vremenske razlike između dva događaja. Da bi konvertovao Unix vremensku oznaku u datum i vreme čitljive ljudima, programer može koristiti funkciju ili biblioteku koja je sposobna da konvertuje vremensku oznaku u željeni format.
Pored upotrebe u kompjuterskom programiranju, Unix vremenska oznaka se takođe obično koristi u drugim oblastima, kao što su kriptografija i bezbednost mreže. Na primjer, Unix vremenska oznaka može se koristiti kao dio digitalnog potpisa za provjeru autentičnosti dokumenta ili poruke.
Sve u svemu, Unix vremenska oznaka je svestran i široko korišćen alat za praćenje i predstavljanje datuma i vremena u računarskim sistemima. Njegov jednostavan numerički prikaz i laka konvertibilnost čine ga pogodnim izborom za mnoge aplikacije.
Razumijevanje UTC-a: Globalni vremenski standard koji održava svijet u sinhronizaciji
Univerzalno sinhrono vrijeme (ili UTC), ranije poznato kao koordinisano univerzalno vrijeme (ili UTC), primarni je vremenski standard koji se koristi u avijaciji, automobilskoj industriji i naučnoj i tehničkoj zajednici. UTC se također koristi u školama, vladama i preduzećima kako bi njihovi sistemi radili po istom rasporedu. Svaka regija bira svoj vlastiti pomak datuma i vremena u odnosu na UTC. Svakog dana, UTC se ažurira u 3 ujutro po pacifičkom standardnom vremenu (PST) do 18 sati po PST.
Preciznost izračunate UTC vremenske oznake je tada ± 0,9 sekunde kada se izračuna u prosjeku za period od 30 minuta. Prestupna sekunda se dodaje u kalendar svakih nekoliko godina kako bi se izbjegle promjene u dužini godine kako Zemlja rotira. Postoje i regije koje se zovu vremenske zone koje se zasnivaju na različitim gradovima ili mjestima. Primarna vremenska zona se zove Greenwich.
Vremenske zone su definisane koliko je region udaljen od početnog meridijana. Na primjer, Sjeverna Amerika ima 12 vremenskih zona na osnovu toga koliko su udaljene od sjevernoameričkog istočnog početnog meridijana (EPIM). Primarna vremenska zona je nazvana Greenwich, po londonskoj Kraljevskoj opservatoriji Greenwich, gdje se nalazilo prvo merthing prije uništenja opservatorije tokom Drugog svjetskog rata. Primarna vremenska zona služi kao mjerilo za druge zone i definira svačije dnevno radno vrijeme. Glavna razlika između primarnih i sekundarnih vremenskih zona je u tome što su sekundarne zone udaljene između 2 i 13 stepeni od početnog meridijana – stoga su ove offset zone pogodnije za večernju zabavu ili poslovne aktivnosti.