Tools2Boost

Online besplatni korisni softver

Izračun BMI

BMI kalkulator: Pronađite svoju zdravu težinu.

Izračun BMI na mreži može vam pomoći da odredite svoj indeks tjelesne mase, koji je mjera vaše težine u odnosu na vašu visinu.

Vaša težina:
kg

Tvoja visina:
cm

Vaš BMI rezultat:

Zanimljiva pitanja i odgovori o BMI

Šta je BMI?

BMI je skraćenica za indeks tjelesne mase i mjera je tjelesne masti na osnovu težine i visine osobe.

Kako se izračunava BMI?

BMI se izračunava tako što se težina osobe u kilogramima podijeli s visinom u metrima na kvadrat.

Da li je BMI tačan za sve?

Iako je BMI koristan alat za procjenu težine, nije precizan za svakoga i može dati netočne rezultate za ljude s puno mišićne mase ili starije odrasle osobe s malom količinom mišićne mase.

Može li se BMI koristiti za procjenu zdravstvenih rizika?

Iako BMI nije savršena mjera tjelesne masti, može biti koristan pokazatelj ukupnog zdravlja i može pomoći u identifikaciji pojedinaca koji mogu biti pod povećanim rizikom od zdravstvenih problema zbog svoje težine. Važno je uzeti u obzir i druge faktore, kao što su obim struka i postotak tjelesne masti, kao i faktore načina života kao što su ishrana i fizička aktivnost, u procjeni zdravstvenih rizika.

Razumijevanje ograničenja i primjene indeksa tjelesne mase (BMI) u zdravstvenoj procjeni

Indeks tjelesne mase (BMI) je mjera tjelesne masti zasnovana na visini i težini koja se koristi za klasificiranje pojedinaca kao premalo tjelesne težine, normalne težine, prekomjerne težine ili gojazne. Izračunava se tako što se težina osobe u kilogramima podijeli s visinom u metrima na kvadrat. Na primjer, osoba koja teži 70 kilograma i visoka 1,75 metara imala bi BMI od 22,9 (70 / (1,75 x 1,75)).

BMI se često koristi kao jednostavan i zgodan način za procjenu da li osoba ima zdravu težinu za svoju visinu. Međutim, važno je napomenuti da BMI nije savršena mjera tjelesne masti i ponekad može dati netačne rezultate. Na primjer, sportisti i ljudi s puno mišićne mase mogu imati visok BMI zbog svoje povećane težine, ali zapravo nemaju višak tjelesne masti. Slično, starije osobe i osobe s malom mišićnom masom mogu imati niži BMI, ali i dalje visoku količinu tjelesne masti.

Važno je napomenuti da je BMI samo jedan faktor koji treba uzeti u obzir pri procjeni ukupnog zdravlja pojedinca i da druge mjere, kao što su obim struka i postotak tjelesne masti, također mogu biti korisne u procjeni zdravstvenih rizika. Osim toga, faktori načina života, kao što su prehrana i fizička aktivnost, također su važni za održavanje zdrave težine i smanjenje rizika od zdravstvenih problema.