Tools2Boost

Online besplatni korisni softver

Online kompas

Pogledajte kompas i stepene kompasa na svom uređaju na mreži.




Napomena: Podatke za kompas daje vaš uređaj.
Kompas stepeni:

Compass

Zanimljiva pitanja i odgovori o geografiji

Šta je kompas?

Kompas je uređaj za određivanje smjera svijeta (istok, jug, zapad, sjever). Kompas ima pokretnu magnetnu iglu koja se rotira u smjeru magnetskog sjevera i juga zbog magnetskog polja Zemlje.

Šta je busola?

Busola je uređaj za orijentaciju, npr. u prirodi. U kompasu se nalazi kompas za određivanje kardinalnih tačaka, dopunjen rotirajućim kutomjerom za mjerenje azimuta. Prvu busolu sagradio je češki izumitelj Josef Ressel.

Šta je geografska širina?

Geografska širina je jedna od geografskih koordinata, ona određuje položaj na Zemljinoj površini prema sjeveru ili jugu od ekvatora.

Šta je geografska dužina?

Geografska dužina je jedna od geografskih koordinata, određuje položaj na površini Zemlje istočno ili zapadno od Griničkog meridijana.

Šta je Zemljino magnetsko polje?

Zemljino magnetsko polje je indukovano magnetsko polje u određenom prostoru oko Zemlje. Zemljino magnetsko polje proteže se i do stotinu hiljada kilometara od planete.

Šta je orijentiring?

Orijentiranje je sport baziran na sposobnosti orijentacije na terenu pomoću kompasa i karte. Trkači će na startu dobiti kartu terena. Na mapi su označene kontrolne tačke koje trkači moraju pronaći određenim redoslijedom.



Kretanje našim svijetom: bezvremenska uloga kompasa u istraživanju, tehnologiji i prirodnim fenomenima

Kompas je navigacijski alat koji se koristi za određivanje smjera. Obično se sastoji od magnetizirane igle koja je postavljena na tačku okretanja, omogućavajući joj da se slobodno rotira. Igla je obično označena sa četiri kardinalna smjera: sjever, jug, istok i zapad.

Kompasi se često koriste zajedno s kartom kako bi pomogli osobi da odredi svoju lokaciju i planira rutu. Magnetizirana igla u kompasu privlači Zemljino magnetsko polje, koje se poravnava s osom rotacije planete. To znači da će igla uvijek biti usmjerena prema sjevernom magnetnom polu, koji se nalazi blizu geografskog sjevernog pola.

Kompasi se koriste za navigaciju vekovima, datiraju iz kineske dinastije Han u 2. veku pre nove ere. Prvi put su ih koristili Evropljani tokom krstaških ratova u 12. veku. Danas, planinari, mornari i drugi entuzijasti na otvorenom obično koriste kompas za navigaciju po nepoznatom terenu.

Pored tradicionalnih magnetnih kompasa, postoje i elektronski kompasi koji koriste senzor za detekciju Zemljinog magnetnog polja. Ovi elektronski kompasi se često nalaze u pametnim telefonima i drugim elektronskim uređajima, a mogu se koristiti za pružanje informacija o navigaciji u realnom vremenu.

Kompasi su osnovni alat za navigaciju, a koristili su ga istraživači, moreplovci i avanturisti vekovima kako bi im pomogli da pronađu svoj put. Bilo da ste planinar koji istražuje prirodu ili jedriličar koji plovi otvorenim morem, kompas je vrijedan alat koji morate imati pri ruci.

Zemlja je planeta puna mnogih prirodnih čuda. Jedna od najfascinantnijih karakteristika planete je njeno magnetno polje. Magnetna polja okružuju sva električki nabijena tijela u svemiru. Zemljino magnetsko polje je toliko snažno da čak i naša galaksija ima jako. Na kraju, naučnici koriste podatke iz svojih mjerenja polja kako bi razumjeli prošlost i budućnost naše planete.

Mnoge životinje koriste Zemljino magnetsko polje kako bi pronašle put i ostale sigurne. Ptice plove koristeći Zemljino magnetsko polje; oni plivaju prema sjeveru ili jugu kada su zbunjeni i onda se drže dalje od tih pravaca koristeći svoj osjećaj za smjer. Poluge koriste svoj osjećaj smjera kako bi ostali sigurni dok lovi; ovo je posebno istinito kada se lovi u područjima sa jakim poljima kao što su čeličane ili rudnici. Osim toga, mnoge biljke trljaju se jedna o drugu koristeći geomagnetno polje za podršku; ova akcija im pomaže da ostanu uspravni dok rastu.