Tools2Boost

Online tasuta kasulik tarkvara

Online kompass

Vaata kompassi ja kompasskraade oma seadmes internetis.




Teade: Andmed kompassi jaoks annab teie seade.
Kompassi kraadid:

Compass

Huvitavad küsimused ja vastused geograafia kohta

Mis on kompass?

Kompass on seade maailma suundade (ida, lõuna, lääne, põhja) määramiseks. Kompassil on liigutatav magnetnõel, mis Maa magnetvälja toimel pöörleb magnetilise põhja ja lõuna suunas.

Mis on busola?

Busola on orienteerumisvahend, nt looduses. Kompassis on kompass kardinaalsete punktide määramiseks, mida täiendab pöörlev nurgamõõtur asimuudi mõõtmiseks. Esimese busola ehitas tšehhi leiutaja Josef Ressel.

Mis on laiuskraad?

Laiuskraad on üks geograafilisi koordinaate, see määrab asukoha Maa pinnal ekvaatorist põhja või lõuna suunas.

Mis on pikkuskraad?

Pikkuskraad on üks geograafilisi koordinaate, see määrab asukoha Maa pinnal Greenwichi meridiaanist ida või lääne suunas.

Mis on Maa magnetväli?

Maa magnetväli on teatud Maa ümber asuvas ruumis indutseeritud magnetväli. Maa magnetväli ulatub planeedist kuni saja tuhande kilomeetri kaugusele.

Mis on orienteerumine?

Orienteerumine on spordiala, mis põhineb oskusel orienteeruda maastikul koos kompassi ja kaardiga. Jooksjad saavad stardis maastikukaardi. Kaardile on märgitud kontrollpunktid, mille jooksjad peavad määratud järjekorras üles leidma.



Navigatsioon meie maailmas: Kompasside aegumatu roll teadustegevuses, tehnoloogias ja loodusnähtustes.

Kompass on navigeerimistööriist, mida kasutatakse suuna määramiseks. Tavaliselt koosneb see magnetiseeritud nõelast, mis on paigaldatud pöördepunktile, võimaldades sellel vabalt pöörata. Tavaliselt on nõel tähistatud nelja põhisuunaga: põhja, lõuna, ida ja lääne suunas.

Kompasse kasutatakse sageli koos kaardiga, et aidata inimesel oma asukohta määrata ja marsruuti planeerida. Kompassis olev magnetiseeritud nõel tõmbub Maa magnetvälja poole, mis joondub planeedi pöörlemisteljega. See tähendab, et nõel on alati suunatud põhja magnetpooluse poole, mis asub geograafilise põhjapooluse lähedal.

Navigeerimiseks on kompasse kasutatud sajandeid, ulatudes tagasi Hiina Hani dünastia ajast 2. sajandil eKr. Eurooplased kasutasid neid esmakordselt ristisõdade ajal 12. sajandil. Tänapäeval kasutavad matkajad, meremehed ja teised õuesõbrad harjumatul maastikul navigeerimiseks tavaliselt kompasse.

Lisaks traditsioonilistele magnetkompassidele on olemas ka elektroonilised kompassid, mis kasutavad Maa magnetvälja tuvastamiseks andurit. Neid elektroonilisi kompasse leidub sageli nutitelefonides ja muudes elektroonilistes seadmetes ning neid saab kasutada reaalajas navigatsiooniteabe edastamiseks.

Kompassid on navigeerimisel oluline tööriist ning maadeavastajad, meremehed ja seiklejad on neid sajandeid kasutanud, et aidata neil teed leida. Olenemata sellest, kas olete matkaja, kes uurib loodust või merel merel navigeeriv meremees, on kompass väärtuslik tööriist.

Maa on planeet, mis on täis palju loodusimesid. Üks planeedi kõige põnevamaid omadusi on selle magnetväli. Magnetväljad ümbritsevad kõiki elektriliselt laetud kehasid universumis. Maa magnetväli on nii võimas, et isegi meie galaktikas on tugev. Lõppkokkuvõttes kasutavad teadlased välja mõõtmiste andmeid, et mõista meie planeedi minevikku ja tulevikku.

Paljud loomad kasutavad tee leidmiseks ja turvalisuse tagamiseks Maa magnetvälja. Linnud navigeerivad maa magnetvälja abil; nad ujuvad põhja või lõuna suunas, kui nad on segaduses, ja hoiavad seejärel oma suunataju abil nendest suundadest eemale. Kangid kasutavad oma suunataju, et jahipidamise ajal turvaliselt püsida; see kehtib eriti tugevate põldudega piirkondades, nagu terasetehased või kaevandused, jahtides. Lisaks hõõruvad paljud taimed üksteise vastu, kasutades toestamiseks geomagnetvälja; see toiming aitab neil kasvades püsti püsida.