Tools2Boost

Online besplatni korisni softver

Pretvorite bajt i njegove višekratnike

Ispunite jedan od višestrukih bajtova i pogledajte pretvorbe.

bajt
kilobajt
megabajt
gigabajt
terabajt

Zanimljiva pitanja i odgovori o bajtu i njegovim višekratnicima

Što je 1 bajt?

1 bajt je jedinica digitalne informacije koja se obično sastoji od 8 bitova. Može predstavljati brojčanu vrijednost, znak ili simbol u informatici.

Kolika je disketa?

Disketa, također poznata kao disketa ili floppy disketa, vrsta je prijenosnog medija za pohranu koji se u prošlosti često koristio za pohranu i prijenos podataka. Veličina diskete varira ovisno o vrsti, ali većina standardnih disketa ima promjer od 3,5 inča i može primiti kapacitet od 1,44 megabajta (MB) podataka.

Koliki je CD?

CD ili kompaktni disk vrsta je optičkog medija za pohranu koji se koristi za pohranu i reprodukciju audio, video i drugih vrsta digitalnih podataka. Veličina CD-a je standardizirana i iznosi približno 4,75 inča u promjeru i 0,05 inča u debljini. Kapacitet CD-a ovisi o vrsti, ali većina standardnih CD-ova može sadržavati do 700 megabajta (MB) podataka.


Razumijevanje jedinica digitalne pohrane: od bajta do terabajta

U području digitalne pohrane i prijenosa podataka jedinice poput bajta, kilobajta, megabajta, gigabajta i terabajta postale su dio našeg svakodnevnog vokabulara. Koriste se za kvantificiranje količine digitalnih podataka s kojima se svakodnevno susrećemo — bilo da se radi o datotekama koje spremamo, filmovima koje strujimo ili ogromnim skupovima podataka koje tvrtke analiziraju.

Bajt je osnovna jedinica informacija u računalnim sustavima i često se označava skraćenicom "B". Sastoji se od 8 bitova, pri čemu je svaki bit binarna znamenka koja može biti 0 ili 1. Bajtovi se obično koriste za predstavljanje jednog znaka teksta u memoriji računala. Na primjer, ASCII znak "A" predstavljen je bajtom 01000001 u binarnom zapisu.

Kilobajti (KB) su veća jedinica digitalnih informacija, sastavljena od 1024 bajta. Kilobajti su bili uobičajena mjerna jedinica kada su kapaciteti za pohranu bili puno manji nego danas. Još uvijek možete naići na kilobajte kada radite s jednostavnim tekstualnim datotekama ili konfiguracijskim datotekama, koje ne zahtijevaju puno prostora. Tekstualna datoteka od 1 KB može sadržavati otprilike jednu stranicu običnog teksta.

Megabajti (MB) sastoje se od 1024 kilobajta svaki i postali su standardna mjerna jedinica za manje digitalne medijske datoteke poput MP3 ili JPEG slika. Datoteka od 5 MB dovoljno je velika da sadrži otprilike minutu zvuka visoke kvalitete ili sliku srednje visoke razlučivosti. Megabajti se također često koriste za kvantificiranje veličine aplikacija ili ažuriranja softvera.

Gigabajti (GB) sadrže 1024 megabajta i danas se obično koriste za većinu medija za pohranu poput tvrdih diskova, SSD-ova i memorijskih kartica. Jedan gigabajt može sadržavati dobru količinu visokokvalitetnog zvuka, videa ili tisuće tekstualnih dokumenata. Na primjer, standardni DVD može sadržavati oko 4,7 GB podataka, a mnogi pametni telefoni dolaze s kapacitetom pohrane u rasponu od 32 GB do 256 GB ili više.

Terabajti (TB) sastoje se od 1024 gigabajta i koriste se za veća rješenja za pohranu podataka. Oni se obično mogu vidjeti u modernim vanjskim tvrdim diskovima, uređajima za mrežnu pohranu (NAS) i podatkovnim centrima. Jedan terabajt može sadržavati oko 250 000 MP3 datoteka visoke kvalitete ili približno 1000 sati videa standardne razlučivosti. S pojavom 4K videa, analitike velikih podataka i složenih simulacija, čak se i terabajti počinju činiti manje prostranima nego što su prije bili.

Ove nam jedinice pomažu razumjeti i upravljati golemim količinama podataka koji su postali sastavni dio naših osobnih i profesionalnih života. Kako naša potreba za pohranom podataka nastavlja rasti, vjerojatno ćemo se češće početi baviti čak i većim jedinicama poput petabajta, eksabajta i šire.