Tools2Boost

Online besplatni korisni softver

Online kompas

Pogledajte kompas i stupnjeve kompasa na svom uređaju online.




Napomena: podatke za kompas osigurava vaš uređaj.
Stupnjevi kompasa:

Compass

Zanimljiva pitanja i odgovori o geografiji

Što je kompas?

Kompas je naprava za određivanje smjerova svijeta (istok, jug, zapad, sjever). Kompas ima pokretnu magnetsku iglu koja se zbog magnetskog polja Zemlje okreće u smjeru magnetskog sjevera i juga.

Što je busola?

Busola je sprava za orijentaciju npr. u prirodi. U kompasu se nalazi šestar za određivanje kardinalnih točaka, dopunjen rotacijskim kutomjerom za mjerenje azimuta. Prvu busolu napravio je češki izumitelj Josef Ressel.

Što je geografska širina?

Zemljopisna širina je jedna od geografskih koordinata, ona određuje položaj na Zemljinoj površini prema sjeveru ili jugu od ekvatora.

Što je zemljopisna dužina?

Zemljopisna dužina je jedna od zemljopisnih koordinata, ona određuje položaj na Zemljinoj površini prema istoku ili zapadu od griničkog meridijana.

Što je zemljino magnetsko polje?

Zemljino magnetsko polje je inducirano magnetsko polje u određenom prostoru oko Zemlje. Zemljino magnetsko polje proteže se i do sto tisuća kilometara od planeta.

Što je orijentacijsko trčanje?

Orijentacijski trčanje je sport koji se temelji na sposobnosti snalaženja na terenu pomoću kompasa i karte. Trkači će na startu dobiti kartu terena. Na karti su označene kontrolne točke koje trkači moraju pronaći navedenim redoslijedom.



Navigacija našim svijetom: bezvremenska uloga kompasa u istraživanju, tehnologiji i prirodnim fenomenima

Kompas je navigacijski alat koji se koristi za određivanje smjera. Obično se sastoji od magnetizirane igle koja je postavljena na stožernu točku, dopuštajući joj da se slobodno okreće. Igla je obično označena s četiri glavna smjera: sjever, jug, istok i zapad.

Kompasi se često koriste zajedno s kartom kako bi pomogli osobi da odredi svoju lokaciju i isplanira rutu. Magnetiziranu iglu u kompasu privlači Zemljino magnetsko polje, koje je poravnato s rotacijskom osi planeta. To znači da će igla uvijek biti usmjerena prema sjevernom magnetskom polu, koji se nalazi blizu geografskog sjevernog pola.

Kompasi su se stoljećima koristili za navigaciju, još od kineske dinastije Han u 2. stoljeću pr. Prvi su ih koristili Europljani tijekom križarskih ratova u 12. stoljeću. Danas kompase obično koriste planinari, jedriličari i drugi ljubitelji prirode za navigaciju na nepoznatom terenu.

Osim tradicionalnih magnetskih kompasa, postoje i elektronički kompasi koji pomoću senzora otkrivaju Zemljino magnetsko polje. Ovi elektronički kompasi često se nalaze u pametnim telefonima i drugim elektroničkim uređajima, a mogu se koristiti za pružanje navigacijskih informacija u stvarnom vremenu.

Kompasi su bitan alat za navigaciju, a stoljećima su ih koristili istraživači, moreplovci i pustolovi kako bi lakše pronašli put. Bilo da ste planinar koji istražuje prirodu ili mornar koji plovi otvorenim morem, kompas je vrijedan alat koji morate imati pri ruci.

Zemlja je planet pun mnogih prirodnih čuda. Jedna od najfascinantnijih značajki planeta je njegovo magnetsko polje. Magnetska polja okružuju sva električki nabijena tijela u svemiru. Zemljino magnetsko polje toliko je snažno da ga čak i naša galaksija ima. U konačnici, znanstvenici koriste podatke iz svojih mjerenja polja kako bi razumjeli prošlost i budućnost našeg planeta.

Mnoge životinje koriste Zemljino magnetsko polje kako bi pronašle put i ostale sigurne. Ptice se kreću pomoću Zemljinog magnetskog polja; oni plivaju prema sjeveru ili jugu kada su zbunjeni i tada se drže podalje od tih smjerova koristeći svoj osjećaj za smjer. Poluge koriste svoj osjećaj za smjer kako bi ostali sigurni tijekom lova; ovo je osobito istinito kada se lovi u područjima s jakim poljima kao što su čeličane ili rudnici. Osim toga, mnoge se biljke trljaju jedna o drugu koristeći geomagnetsko polje kao potporu; ova radnja im pomaže da ostanu uspravni dok rastu.