Tools2Boost

Бесплатан корисни софтвер на мрежи

Онлине компас

Погледајте компас и степене компаса на свом уређају на мрежи.




Напомена: Податке за компас обезбеђује ваш уређај.
Компас степени:

Compass

Занимљива питања и одговори о географији

Шта је компас?

Компас је уређај за одређивање праваца света (исток, југ, запад, север). Компас има покретну магнетну иглу која се ротира у правцу магнетног севера и југа због магнетног поља Земље.

Шта је бусола?

Бусола је уређај за оријентацију, нпр. у природи. У компасу се налази шестар за одређивање кардиналних тачака, допуњен ротационим угломером за мерење азимута. Прву бусолу је направио чешки проналазач Јозеф Ресел.

Шта је географска ширина?

Географска ширина је једна од географских координата, она одређује положај на Земљиној површини према северу или југу од екватора.

Шта је географска дужина?

Географска дужина је једна од географских координата, она одређује положај на Земљиној површини према истоку или западу од Гриничког меридијана.

Шта је Земљино магнетно поље?

Земљино магнетно поље је индуковано магнетно поље у одређеном простору око Земље. Земљино магнетно поље се протеже и до сто хиљада километара од планете.

Шта је оријентиринг?

Оријентирање је спорт заснован на способности оријентације на терену помоћу компаса и карте. Тркачи ће на старту добити мапу терена. Контролне тачке су означене на мапи, које тркачи морају да пронађу одређеним редоследом.



Кретање нашим светом: Безвременска улога компаса у истраживању, технологији и природним феноменима

Компас је навигациони алат који се користи за одређивање правца. Обично се састоји од магнетизоване игле која је постављена на тачку окретања, омогућавајући јој да се слободно ротира. Игла је обично означена са четири кардинална правца: север, југ, исток и запад.

Компаси се често користе заједно са мапом како би помогли особи да одреди своју локацију и планира руту. Магнетизована игла у компасу је привучена магнетним пољем Земље, које се поравнава са осом ротације планете. То значи да ће игла увек бити усмерена ка северном магнетном полу, који се налази близу географског северног пола.

Компаси су коришћени за навигацију вековима, датирају из кинеске династије Хан у 2. веку пре нове ере. Први пут су их користили Европљани током крсташких ратова у 12. веку. Данас, планинари, морнари и други ентузијасти на отвореном обично користе компасе за навигацију по непознатом терену.

Поред традиционалних магнетних компаса, постоје и електронски компаси који користе сензор за откривање Земљиног магнетног поља. Ови електронски компаси се често налазе у паметним телефонима и другим електронским уређајима и могу се користити за пружање информација о навигацији у реалном времену.

Компаси су суштински алат за навигацију и вековима су их користили истраживачи, морепловци и авантуристи како би им помогли да пронађу свој пут. Без обзира да ли сте планинар који истражује природу или морнар који плови отвореним морем, компас је драгоцена алатка коју имате при руци.

Земља је планета испуњена многим природним чудима. Једна од најфасцинантнијих карактеристика планете је њено магнетно поље. Магнетна поља окружују сва електрично наелектрисана тела у универзуму. Земљино магнетно поље је толико снажно да чак и наша галаксија има јако. На крају, научници користе податке из својих мерења поља да би разумели прошлост и будућност наше планете.

Многе животиње користе Земљино магнетно поље да пронађу пут и остану безбедне. Птице се крећу користећи Земљино магнетно поље; они пливају ка северу или југу када су збуњени и онда се држе даље од тих праваца користећи свој осећај правца. Полуге користе свој осећај правца да остану безбедне током лова; ово је посебно тачно када се лови у областима са јаким пољима као што су челичане или рудници. Поред тога, многе биљке трљају једна о другу користећи геомагнетно поље за подршку; ова акција им помаже да остану усправни док расту.