Генератор бар кодова
Креирајте различите бар кодове
Занимљива питања и одговори о бар кодовима
Шта је бар код?
Зашто се користе бар кодови?
Баркод: Непретенциозна револуција у управљању подацима и ефикасности
Бар кодови су генијалан метод кодирања података у шаблону који је читљив од стране машина, посебно оптичких скенера. Првобитно развијени за комерцијалну употребу раних 1950-их, бар кодови су еволуирали у саставни део управљања залихама, система на продајном месту, логистике, па чак и продаје карата. Најчешћи формат је једнодимензионални (1Д) бар код, који је низ вертикалних линија различите ширине које су обично праћене низом бројева испод њих. Када се скенирају, ове линије или траке се декодирају у податке који се могу користити за различите апликације, од праћења путовања производа кроз ланац снабдевања до финализације продаје у малопродаји.
Технологија која стоји иза баркодова је варљиво једноставна, али невероватно ефикасна. Свака серија линија у 1Д бар коду представља бројеве или слова према унапред одређеним стандардима, као што је Универзални код производа (УПЦ) или Европски број артикла (ЕАН). Размаци између шипки су подједнако важни, јер помажу да се један сет шипки разликује од другог. Оптички скенери читају ове бар кодове тако што осветљавају шаблон црвеним светлом и мере количину светлости која се рефлектује назад. Пошто траке апсорбују светлост, а простори је рефлектују, скенер их може лако разликовати и интерпретирати кодиране информације.
Бар кодови нуде неколико предности за предузећа и организације. Прво и најважније је ефикасност. Скенирање бар кода траје далеко мање времена од ручног уноса података, што убрзава управљање залихама и трансакције купаца. Ово такође минимизира људску грешку, јер је ручни унос података склонији грешкама. Поред тога, бар кодови су исплативи за производњу. Могу се штампати или залепити на производе или документе по ниској цени, а технологија потребна за њихово скенирање такође је постала све приступачнија. То их је учинило доступним чак и за мала предузећа.
Међутим, бар кодови нису без ограничења. Пошто се ослањају на оптичко скенирање, на њихову читљивост могу утицати физичка оштећења као што су огреботине, мрље или бледење. Штавише, док су 1Д бар кодови одлични за кодирање мале количине података, нису погодни за сложеније скупове информација. Ово је довело до развоја дводимензионалних (2Д) бар кодова, као што су КР кодови, који могу да садрже много више података, па чак и да прихвате мултимедијални садржај као што су везе до веб локација или видео снимци. За разлику од 1Д бар кодова, 2Д кодови се могу читати из било ког угла, што их чини још разноврснијим.
Укратко, бар кодови су револуционирали начин на који рукујемо подацима у безброј индустрија. Њихова корисност се протеже далеко изван траке за одјаву у супермаркету, играјући кључну улогу у рационализацији операција и смањењу трошкова. Упркос неким ограничењима, технологија се прилагодила и еволуирала, што је довело до напреднијих облика као што су 2Д бар кодови и РФИД ознаке. У све дигиталнијем свету, скромни бар код остаје сведочанство трајног значаја ефикасног, тачног и исплативог управљања подацима.