Tools2Boost

Online ingyenes hasznos szoftverek

Online iránytű

Nézze meg az iránytűt és az iránytű fokokat a készülékén online.




Értesítés: Az iránytű adatait az Ön készüléke szolgáltatja.
Iránytű fokok:

Compass

Érdekes kérdések és válaszok a földrajzról

Mi az iránytű?

Az iránytű a világ irányainak (kelet, dél, nyugat, észak) meghatározására szolgáló eszköz. Az iránytű egy mozgatható mágneses tűvel rendelkezik, amely a Föld mágneses tere miatt a mágneses északi és déli irányba forog.

Mi az a busola?

A Busola egy tájékozódási eszköz, pl. a természetben. Az iránytűben van egy iránytű a kardinális pontok meghatározására, kiegészítve egy forgó szögmérővel az azimut mérésére. Az első busolát Josef Ressel cseh feltaláló építette.

Mi az a szélesség?

A szélesség az egyik földrajzi koordináta, ez határozza meg a helyzetet a Föld felszínén az egyenlítőtől északra vagy délre.

Mi a hosszúság?

A hosszúság az egyik földrajzi koordináta, ez határozza meg a Föld felszínén elfoglalt helyzetet a greenwichi meridiántól keletre vagy nyugatra.

Mi a Föld mágneses tere?

A Föld mágneses tere a Föld körül egy bizonyos térben indukált mágneses mező. A Föld mágneses tere akár százezer kilométerre is kiterjed a bolygótól.

Mi az a tájékozódás?

A tájékozódás az iránytűvel és térképpel való terepen való tájékozódásra épülő sportág. A futók a rajtnál tereptérképet kapnak. A térképen vannak jelölve az ellenőrző pontok, amelyeket a megadott sorrendben kell megtalálniuk a futóknak.



Navigálás a világunkban: Az iránytűk időtlen szerepe a felfedezésben, a technológiában és a természeti jelenségekben.

Az iránytű egy navigációs eszköz, amely az irány meghatározására szolgál. Jellemzően egy mágnesezett tűből áll, amely egy forgáspontra van felszerelve, így szabadon foroghat. A tűn általában négy fő irány van jelölve: észak, dél, kelet és nyugat.

Az iránytűket gyakran térképpel együtt használják, hogy segítsenek egy személynek meghatározni a tartózkodási helyét és megtervezni az útvonalat. Az iránytűben lévő mágnesezett tűt a Föld mágneses mezeje vonzza, amely a bolygó forgástengelyéhez igazodik. Ez azt jelenti, hogy a tű mindig az északi mágneses pólus felé mutat, amely a földrajzi északi pólus közelében található.

Az iránytűket évszázadok óta használták navigációra, a kínai Han-dinasztia idejére nyúlik vissza, az ie 2. században. Az európaiak először a keresztes hadjáratok idején használták őket a 12. században. Manapság az iránytűt általában túrázók, tengerészek és más, a szabadban kedvelők használják ismeretlen terepen való navigáláshoz.

A hagyományos mágneses iránytűk mellett léteznek olyan elektronikus iránytűk is, amelyek szenzor segítségével érzékelik a Föld mágneses terét. Ezek az elektronikus iránytűk gyakran megtalálhatók okostelefonokban és más elektronikus eszközökben, és valós idejű navigációs információk nyújtására használhatók.

Az iránytű a navigáció elengedhetetlen eszköze, és a felfedezők, tengerészek és kalandorok évszázadok óta használják őket, hogy segítsenek eligazodni. Akár egy túrázó, aki felfedezi a szabadban, vagy egy tengerész, aki a nyílt tengeren hajózik, az iránytű értékes eszköz, amelyet kéznél tarthat.

A Föld sok természeti csodával teli bolygó. A bolygó egyik leglenyűgözőbb tulajdonsága a mágneses tere. Mágneses mezők veszik körül az univerzum minden elektromosan töltött testét. A Föld mágneses tere olyan erős, hogy még a mi galaxisunkban is erős. Végül a tudósok a terepen végzett mérések adatait használják fel bolygónk múltjának és jövőjének megértéséhez.

Sok állat használja a Föld mágneses terét, hogy megtalálja az utat és biztonságban maradjon. A madarak a Föld mágneses mezejét használva navigálnak; észak vagy dél felé úsznak, amikor összezavarodnak, majd irányérzékükkel távol maradnak ezektől az irányoktól. A karok irányérzéküket használják, hogy biztonságban maradjanak vadászat közben; ez különösen igaz, ha olyan területeken vadászunk, ahol erős mezők vannak, például acélgyárak vagy bányák. Ezenkívül sok növény egymáshoz dörzsöli a geomágneses mezőt. ez a művelet segít nekik egyenesen maradni növekedésük során.