Pretvarjanje bajta in njegovih večkratnikov
Izpolnite enega od večkratnikov bajtov in si oglejte pretvorbe.
Zanimiva vprašanja in odgovori o bajtu in njegovih večkratnikih
Kaj je 1 bajt?
Kako velika je disketa?
Kako velika je zgoščenka?
Razumevanje digitalnih enot za shranjevanje: Od bajta do terabajta
Na področju digitalnega shranjevanja in prenosa podatkov so enote, kot so bajt, kilobajt, megabajt, gigabajt in terabajt, postale del našega vsakdanjega besednjaka. Uporabljajo se za količinsko opredelitev količine digitalnih podatkov, s katerimi imamo vsak dan opravka - pa naj gre za datoteke, ki jih shranjujemo, filme, ki jih prenašamo, ali ogromne podatkovne zbirke, ki jih analizirajo podjetja.
Bajt je osnovna enota informacije v računalniških sistemih in se pogosto označuje s kratico "B". Sestavljen je iz 8 bitov, pri čemer je vsak bit binarna številka, ki je lahko 0 ali 1. Bajti se običajno uporabljajo za predstavitev enega znaka besedila v pomnilniku računalnika. Na primer, znak ASCII "A" v binarnem zapisu predstavlja bajt 01000001.
Kilobajti (KB) so večja enota digitalnih informacij, sestavljena iz 1024 bajtov. Kilobajti so bili običajna merska enota v času, ko so bile pomnilniške zmogljivosti veliko manjše kot danes. S kilobajti se lahko še vedno srečujete pri ravnanju s preprostimi besedilnimi datotekami ali konfiguracijskimi datotekami, ki ne potrebujejo veliko prostora. Besedilna datoteka velikosti 1 kilobajt lahko vsebuje približno eno stran navadnega besedila.
Megabajti (MB) so sestavljeni iz 1024 kilobajtov in so postali standardna enota za merjenje manjših digitalnih medijskih datotek, kot so MP3 ali slike JPEG. Datoteka velikosti 5 MB je dovolj velika, da lahko vsebuje približno minuto visokokakovostnega zvoka ali sliko srednje visoke ločljivosti. Megabajti se pogosto uporabljajo tudi za merjenje velikosti aplikacij ali posodobitev programske opreme.
Gigabajti (GB) vsebujejo 1024 megabajtov in se danes običajno uporabljajo za večino pomnilniških medijev, kot so trdi diski, SSD-ji in pomnilniške kartice. V en gigabajt lahko shranite veliko količino visokokakovostnih zvočnih in video posnetkov ali na tisoče besedilnih dokumentov. Standardni DVD lahko na primer vsebuje približno 4,7 GB podatkov, številni pametni telefoni pa imajo zmogljivost shranjevanja od 32 GB do 256 GB ali več.
Terabajti (TB) so sestavljeni iz 1024 gigabajtov in se uporabljajo za obsežnejše rešitve shranjevanja. Pogosto jih najdemo v sodobnih zunanjih trdih diskih, omrežnih pomnilniških napravah (NAS) in podatkovnih centrih. V en terabajt lahko shranite približno 250.000 visokokakovostnih datotek MP3 ali približno 1.000 ur videoposnetkov standardne ločljivosti. S pojavom videoposnetkov 4K, analize velikih količin podatkov in zapletenih simulacij se tudi terabajti začenjajo zdeti manj prostorni kot nekoč.
Te enote nam pomagajo razumeti in upravljati velike količine podatkov, ki so postali sestavni del našega osebnega in poklicnega življenja. Ker se naše potrebe po shranjevanju podatkov še naprej povečujejo, bomo verjetno vse pogosteje uporabljali še večje enote, kot so petabajti, eksabajti in še več.