ĶMI aprēķināšana
ĶMI kalkulators: Atrodiet savu veselīgo svara diapazonu.
Tiešsaistes KMI aprēķins var palīdzēt noteikt ķermeņa masas indeksu, kas ir jūsu svara un auguma attiecība.
Jūsu ĶMI rezultāts:
Zemsvars
Standarta svars
Liekais svars
1. pakāpes aptaukošanās
2. pakāpes aptaukošanās
3. pakāpes aptaukošanās
Nepietiekams svars: Cilvēks tiek uzskatīts par cilvēku ar nepietiekamu svaru, ja viņa ķermeņa masa ir mazāka par viņa augumam atbilstošu svaru. To var izraisīt dažādi faktori, tostarp nepareizs uzturs, veselības traucējumi vai neveselīgas attiecības ar pārtiku.
Standarta svars: Ja personas ķermeņa svars ir atbilstošs tās augumam, tad uzskata, ka tās ķermeņa svars ir standarta svara robežās, kas tiek uzskatītas par veselīgām. Šo diapazonu bieži nosaka, izmantojot ķermeņa masas indeksu (ĶMI), kurā ņem vērā personas svaru un augumu.
Liekais svars: Cilvēks tiek uzskatīts par cilvēku ar lieko svaru, ja viņa ķermeņa svars ir lielāks par augumam atbilstošo. To var izraisīt dažādi faktori, tostarp mazkustīgs dzīvesveids, nepareizs uzturs un veselības traucējumi.
1. pakāpes aptaukošanās: Aptaukošanās ir termins, ar ko apzīmē lieko ķermeņa tauku daudzumu. Par pirmās pakāpes aptaukošanos, ko dēvē arī par vieglu aptaukošanos, uzskata ķermeņa masas indeksu no 30 līdz 34,9 ballēm.
2. pakāpes aptaukošanās: Otrās pakāpes aptaukošanās, saukta arī par mērenu aptaukošanos, tiek definēta kā aptaukošanās ar ĶMI starp 35 un 39,9.
3. pakāpes aptaukošanās: Trešās pakāpes aptaukošanās, saukta arī par smagu aptaukošanos, tiek definēta kā aptaukošanās ar KMI 40 vai vairāk. Smaga aptaukošanās ir nopietns veselības stāvoklis, kas var palielināt dažādu veselības problēmu, tostarp sirds slimību, diabēta un insulta, risku.
Interesanti jautājumi un atbildes par ĶMI
Kas ir ĶMI?
Kā tiek aprēķināts ĶMI?
Vai KMI ir precīzs visiem?
Vai KMI var izmantot, lai novērtētu veselības riskus?
Izpratne par ķermeņa masas indeksa (ĶMI) ierobežojumiem un pielietojumu veselības novērtēšanā
Ķermeņa masas indekss (ĶMI) ir ķermeņa tauku mērvienība, kas balstīta uz augumu un svaru un ko izmanto, lai klasificētu cilvēkus kā ar nepietiekamu svaru, normālu svaru, lieko svaru vai aptaukošanos. To aprēķina, dalot personas svaru kilogramos ar augumu kvadrātmetros. Piemēram, personas, kas sver 70 kilogramus un ir 1,75 metrus gara, ĶMI ir 22,9 (70 / (1,75 x 1,75)).
ĶMI bieži tiek izmantots kā vienkāršs un ērts veids, lai novērtētu, vai personas svars ir atbilstošs tās augumam. Tomēr ir svarīgi atzīmēt, ka ĶMI nav perfekts ķermeņa tauku mērītājs un dažkārt var sniegt neprecīzus rezultātus. Piemēram, sportistiem un cilvēkiem ar lielu muskuļu masu var būt augsts ĶMI, jo viņiem ir lielāks svars, bet patiesībā viņiem var nebūt lieka ķermeņa tauku slāņa. Līdzīgi arī vecākiem pieaugušajiem un cilvēkiem ar nelielu muskuļu masu var būt zemāks KMI, bet viņiem joprojām var būt liels ķermeņa tauku daudzums.
Ir svarīgi atzīmēt, ka ĶMI ir tikai viens no faktoriem, kas jāņem vērā, novērtējot indivīda vispārējo veselības stāvokli, un ka, novērtējot veselības riskus, noderīgi var būt arī citi rādītāji, piemēram, vidukļa apkārtmērs un ķermeņa tauku procentuālais daudzums. Turklāt veselīga svara uzturēšanai un veselības problēmu riska mazināšanai ir svarīgi arī dzīvesveida faktori, piemēram, uzturs un fiziskās aktivitātes.