Tools2Boost

Онлайн безплатен полезен софтуер

Времево клеймо на Unix

Колко секунди са от 1.1.1970 г.? Намерете и конвертирайте Epoch Posix време онлайн.

Вижте колко секунди са изминали от януари 1970 г. насам. Това е времеви печат на Unix, който се използва широко в компютърните науки.

Текущо времево клеймо на Unix






Конвертиране между Unix timestamp и datetime


Времево клеймо на Unix

между

година:
месец:
ден:
час:
минута:
Секунда (сек):

Интересни въпроси и отговори за Unix timestamp

Какво е времево клеймо на Unix?

Unix timestamp е броят секунди, които са изминали от 1970-01-01 00:00:00, с изключение на високосните секунди.

Какво е "високосни секунди"?

Високосната секунда е корекция от една секунда, нередовно прилагана към координираното универсално време, което е основата на често използваното гражданско време.

Какво е Unix?

Unix е операционна система за компютри, подобна на Windows, MacOS или Linux. Създадена е през 1969 г.

Разбиране на времевите маркери на Unix: Цифровата основа за проследяване на времето в компютърните системи

Unix timestamp е цифрово представяне на конкретен момент във времето. Обикновено се използва за проследяване на датата и часа на събитията в компютърните системи и често се съхранява като цяло число със знак, което представлява броя секунди, изминали от епохата на Unix. Епохата на Unix е моментът от време, в който времето на Unix е зададено на 0 и обикновено се счита за полунощ на 1 януари 1970 г., координирано универсално време (UTC).

Unix timestamp обикновено се използва в компютърното програмиране, особено в уеб разработката, за представяне на точната дата и час на събитие или действие. Например, Unix timestamp може да се използва за представяне на времето, в което потребителят е извършил конкретно действие на уебсайт, или за проследяване на датата и часа на транзакция в база данни.

Едно от предимствата на използването на времево клеймо на Unix е, че то може лесно да се преобразува в четим от човека формат за дата и час. Това е полезно, когато се показва клеймото за време на потребителите или когато се сравняват клеймото за време, за да се определи разликата във времето между две събития. За да преобразува времево клеймо на Unix в четими от човека дата и час, програмистът може да използва функция или библиотека, която е в състояние да преобразува времевия печат в желания формат.

В допълнение към използването му в компютърното програмиране, Unix timestamp се използва често и в други области, като криптография и мрежова сигурност. Например Unix timestamp може да се използва като част от цифров подпис за проверка на автентичността на документ или съобщение.

Като цяло времевият печат на Unix е универсален и широко използван инструмент за проследяване и представяне на дати и часове в компютърни системи. Простото му цифрово представяне и лесната конвертируемост го правят удобен избор за много приложения.


Разбиране на UTC: Глобалният стандарт за време, който синхронизира света

Универсалното синхронно време (или UTC), по-рано известно като координирано универсално време (или UTC), е основният стандарт за време, използван в авиацията, автомобилната индустрия и научните и техническите среди. UTC се използва и в училищата, правителствата и предприятията, за да поддържат системите си в един и същи график. Всеки регион избира своя собствена дата и час, изместени от UTC. Всеки ден UTC се актуализира в 3 ч. сутринта тихоокеанско стандартно време (PST) до 18 ч. PST.

Тогава точността на изчисления UTC времеви печат е ± 0,9 секунди при осредняване за 30-минутен период. На всеки няколко години към календара се добавя високосна секунда, за да се избегнат промените в продължителността на годината при въртенето на Земята. Съществуват и региони, наречени часови зони, които се основават на различни градове или населени места. Основната часова зона се нарича Гринуич.

Часовите зони се определят от това колко далеч е регионът от главния меридиан. Например Северна Америка има 12 часови зони въз основа на това колко далеч са от Северноамериканския източен начален меридиан (EPIM). Основната часова зона е наречена Гринуич на името на лондонската Кралска Гринуичка обсерватория, където се е намирала основната часова зона преди унищожаването на обсерваторията по време на Втората световна война. Основната часова зона действа като еталон за други зони и определя ежедневните работни часове на всеки. Основната разлика между първичните и вторичните часови зони е, че вторичните зони са между 2 и 13 градуса от основния меридиан - следователно тези компенсирани зони са по-подходящи за вечерни развлечения или бизнес занимания.